Płatności bezgotówkowe na świecie

woman holding Android smartphone

Jakiś czas temu 20 największych gospodarek świata opublikowało ranking 10 krajów, które stają się coraz bardziej bezgotówkowe. Z raportu wynika, że Kanada jest najbardziej bezgotówkowym krajem na świecie, przy czym w tym państwie płatności bezgotówkowe są najbardziej rozpowszechnione.

W rzeczywistości, zgodnie z wynikami ankiety uznano, że płatności kartami kredytowymi, które w 2009 r. były jednocyfrowe, przekroczyły 44% w 2013 r., oczekuje się, że płatności gotówkowe wyniosą około 90% w 2030 r. Szwecja jest na drugim miejscu z najwyższym wskaźnikiem płatności bezgotówkowych wynoszącym 59%. Zgodnie z zapowiedzią Narodowego Banku Szwecji, od 2015 r. wartość płatności gotówkowych dla wszystkich płatności krajowych wyniosła tylko około 2% całości. Płatności gotówkowe w sklepach detalicznych również wynoszą około 20%, znacznie poniżej światowej średniej wynoszącej 75%. A na trzecim miejscu jest Wielka Brytania, która ma wysoką średnią płatności za pomocą telefonu, bo aż na poziomie 47%. Francja jest na 4 miejscu, z 39% liczbą płatności bezgotówkowych. Natomiast Stany Zjednoczone, które stworzyły system płatności kartą, są na 5 miejscu.
Podczas gdy społeczeństwo bezgotówkowe staje się coraz bardziej powszechne na świecie, pojawia się również problem, że osoby starsze, które nie są przyzwyczajone do korzystania z urządzeń cyfrowych oraz osoby ubogie, które bardzo często nie posiadają kart kredytowych, pozostają w tyle.

Poza tym należy pamiętać o tym, że gotówka kosztuje: banknoty muszą być wydrukowane, monety wybite a transport ubezpieczony. Jednak płatności internetowe też nie są darmowe, ponieważ wymagają sieci zasilania i danych, które z kolei prowadzą do kosztownych transakcji, nie zapominając o niezbędnych aktualizacjach pod względem bezpieczeństwa. Mówi się, że bez gotówki mielibyśmy mniej pracy na czarno i innej przestępczej działalności, dlatego w celu zwalczania przestępczości w wielu krajach europejskich wprowadzono pewne ograniczenia w posługiwaniu się gotówką.

pawel.rebelak
Author: Witosława